Ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy

Posiadasz samochód? Od niedawna masz prawo jazdy i chcesz móc poruszać się po drogach własnym pojazdem? Prawdopodobnie wiesz, że koniecznym warunkiem legalnego poruszania się autem w Polsce jest wykupiona polisa OC. Zastanawiasz się, ile zapłacisz? Czytając dalej dowiesz się, co wpływa na koszt ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy.

OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, które jest konieczne do legalnego poruszania się nimi po polskich drogach. To z Twojej polisy zostaną wypłacone pieniądze, jeżeli na skutek wypadku, który spowodowałeś komuś stała się poważna krzywda. Warto tutaj zaznaczyć, że ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy za uszkodzenie Twojego samochodu (kiedy spowodujesz wypadek) – w tym przypadku konieczne jest posiadanie polisy autocasco (AC). Aby więc oszacować, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, należy przeanalizować kilka czynników warunkujących cenę.

Trzeba wiedzieć, że na cenę OC wpływa konkretny model samochodu, jego wiek, wersja, deklarowane miejsce parkowania, a często także planowana liczba pokonanych w ciągu roku kilometrów. To jednak nie wszystko – istotnym elementem jest również okres posiadania prawa jazdy, a także wiek kierowcy. Wszystkie te dane są konieczne dla ubezpieczyciela do wykonywania konkretnych kalkulacji, na podstawie których oszacowana zostanie cena ubezpieczenia samochodu.

Jeżeli masz mniej, niż 24 lata, to niestety będziesz zmuszony zapłacić znacznie więcej za swoje ubezpieczenie OC, niż osoby starsze. Niektóre firmy ubezpieczeniowe zamiast 24. roku życia wyznaczają granicę 26 lat – wszystko zależy od kalkulacji ubezpieczyciela.

Dlaczego jednak młodzi kierowcy muszą płacić więcej?

Chodzi przede wszystkim o doświadczenie kierowcy. Warto tutaj wspomnieć o statystykach wypadków z ostatnich lat – na 10 000 kierowców w wieku do 24. roku życia 18 spowodowało wypadki, natomiast wśród osób do 40. r.ż. liczba ta zmniejsza się do 10. Po 60 r.ż. mamy już tylko 7 sprawców wypadków na 10 000 kierowców.

Szczegółowe dane: http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Trzeba pamiętać, że wyższe opłaty (a bardziej konkretnie – brak zniżek) są także przewidziane dla osób, które posiadają prawo jazdy krócej niż 3 lata – ma to związek z wcześniej wspomnianym doświadczeniem.